Zgodnie z postulowaną, przez stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, zmianą kodeksu wyborczego w zakresie wyborów na szczeblu samorządowym komitety wyborcze tworzyłyby stowarzyszenia, organizacje społeczne lub wyborcy. Na czym dokładnie polegałyby zmiany?
W obecnym brzmieniu kodeksu wyraźnie widoczne jest faworyzowanie partii politycznych:
- 4. W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne, zwane dalej „organizacjami”, oraz przez wyborców.
Według postulowanej zmiany przepisów, ten sam artykuł brzmiałby:
„§ 4. W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta komitety wyborcze mogą być tworzone przez stowarzyszenia i organizacje społeczne, zwane dalej „organizacjami”, oraz przez wyborców.”
Zmiany objęłyby również doprecyzowanie kwestii nawiązywania do nazw partii politycznych. By nie pozostawiać wątpliwości, dodany byłby zapis:
W art. 92 dodaje się § 7 o następującym brzmieniu:
„§ 7. Nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta nie mogą zawierać nazw i skrótów nazw partii politycznych ani nawiązywać do nich.”
Jak również zapis dotyczący wyglądu znaków graficznych komitetów:
W art. 93 dodaje się § 4 o następującym brzmieniu:
„§ 4. Wzorzec symbolu graficznego komitetu wyborczego w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta musi odróżniać się wyraźnie od wzorców symboli graficznych partii politycznych wynikających z wpisu do ewidencji partii politycznych.”
Zmiany związane z zakładaniem i działalnością komitetów kończy jednoznaczny zapis o zasadach prowadzenia agitacji wyborczej, który wprost zakazuje jakiejkolwiek agitacji partiom politycznym:
W art. 108 dodaje się § 5 o następującym brzmieniu:
„§ 5. W kampanii wyborczej poprzedzającej wybory do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wybory wójta zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej przez partie polityczne lub koalicje partii politycznych.”
W kolejnych artykułach opiszemy zmiany w obszarze kontroli wyborów oraz zgłaszania kandydatów w wyborach samorządowych.